Yazar ve Fikir Adamı Nevzat Köseoğlu Hayatını Kaybetti

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

Türk kültür ve düşünce hayatının önde gelen isimlerinden, yazar, fikir adamı ve Ötüken Neşriyat’ın kurucularından Nevzat Köseoğlu, bir süredir Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde tedavi görüyordu. 10 Ekim 2013 tarihinde yaşamını yitiren Köseoğlu’nun cenazesi bugün Cuma namazına müteakiben Ankara Kocatepe Camii’nden kaldırılacak ve Gölbaşı mezarlığına defnedilecek.

Nevzat Köseoğlu Kimdir?

Nevzat Köseoğlu, 7 Ekim 1941’de Erzurum-İspir`de doğdu. Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te gazeteciliğe başladı. Babıali`de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ötüken Neşriyat`ı kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 1970 yılında Millîyetçi Hareket Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcılığına seçildi. 1977 genel seçimlerinde MHP`den Erzurum milletvekili olarak parlamentoya girdi. 12 Eylül 1980 İhtilâli’nden sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı. Yayıncılıkla uğraştı. 14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü. Nevzat Köseoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içerisinde yeniden ele almış; kültür ve medeniyet kavramları ile alakalı özgün fikirler ortaya koymuştur. Gelenekle gelecek arasındaki bağın nasıl kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde vukufiyetle izah etmiştir. Kimlik çalışmalarına yeni bir boyut getirerek yeni Türk Kimliği’nin inşa yollarını göstermiştir. Nevzat Köseoğlu; günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne verilen cevaptır.

Nevzat Köseoğlu’nun yayımlanan eserleri arasında Kitap Şuuru, Konuşmalar, Türk Dünyası Tarihi ve Türk Medeniyeti, Milli Kültür ve Kimlik, Türk Kimliği ve Türk Dünyası, Eski Türkler’de İslâm’da ve Osmanlı’da Devlet, Osmanlı ve Türk Milliyetçiliği, Said Nursi, Galip Erdem, Peyami Safa, Dündar Taşer,Küreselleşme ve Milli Hayat da bulunuyor. Yazarın bütün eserleri Ötüken Neşriyat tarafından kültür hayatımıza kazandırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MOBBİNG’i Tekrardan Gündeme Getiriyoruz

Daha önce de üzerinde durduğumuz MOBBİNG konusunun ülkemizde muhatapları tarafından yeterince ciddiye alınmadığını görüyoruz. Bu konudaki hassasiyeti tesis edebilmek adına yaptığımız Mobbing ile ilgili araştırma yazımızı bir kez daha gündeme getiriyoruz:

Devamını Oku »
HABERLER
Birliksen

MEB’den Şube Müdürü Görevlendirmesine Dair Genelge

Milli Eğitim Bakanlığı 4 Aralıkta illere bildirilen şube müdürü normlarına nasıl atama yapılacağını düzenleyen bir genelge yayımladı. 18 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan 2012/44 sayılı Genelgeye göre şube müdürü kadrolarına iki şekilde atama yapılacak.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP