Besmele İle…

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte başlıyoruz. Yeniden, yürekle, cesaretle, besmele ile, memleketimize ve milletimize olan bağlılığımız ile, dupduru bir özlemle, geleceğin Türkiye’si için azimle, kararlılıkla, nezaketle, nemelazımdan uzak başlıyoruz. Yeniden mücadele, yeniden ve her defasında eğitim diyoruz. Her bir eğitim çalışanına, yüreğini işine verene, velilere, eğitimin geleceğine, geleceğimizin güvencelerine selam ediyoruz.

1 Ağustos süreci ile içtimai hayatımızda sendikal söylemlerin sigaya çekildiği, sendika kavramının altının oyulduğu ve sivil araç olma özelliğinin yitirildiği bir dönemden geçmekte olduğumuz tescillendi. Firavunun ölümünü unutan, kendini dev aynasında gören, her yaptığını, her söylemini güçten aldığı enerji ile doğru addeden, ya bendensin ya da yanlış gidensin algısını bütün kamu hayatına, kamu çalışanına dikte ettirmeye çalışan yarının millet duruşuna, kültür mirasına gölge düşürecek garabet sendikal anlayış. Ve bu garabet anlayışla da mücadele zinde tutacaktır bizleri.

Gücü sayıya ram edenler güç kaynakları kesildiğinde aynada ne gördüklerine baksınlar. İşte o zaman ne görüyorlarsa o kadarlar. Güç kaynağının kapıkulu olup bir de hak ve adaleti rafa koyarsanız konuşmanızda, esmenizde, uçmanızda kolay olur.  Kilimin desenlerini fark etmeyenlerin söylemlerini tekrar tekrar gözden geçirmesi, eylemlerini ise adalet ile tesis etmesi mutlaktır.  Müdür atamalarının hakkaniyetine gölge düşerse, mesleki eğitime dair ortaya konan yönetmelikler, uygulamalar problemleri çözmekte zora düşerse,  her defasında yenilenen ve milleti bezdiren eğitim uygulamalarının, bir türlü yön bulamayışın öğrenciler üzerinde oluşturduğu açmazlar yüzlere düşerse, hak helal edilmez sizlere, soğuk düşer gönüllere.

Kardeşliklerimize ise ifade etmek gerekir ki, kardeşlik hakkın muhafazasıdır. Kardeşlik kalbin muhafazasıdır. Kardeşlik mutlaka aynı havayı ciğerlere çekmekte değildir. Kardeşlik, kavramları tapularla sahiplenip ötekileştirme asla değildir. Biz nezaket fukaralarına, idrak yoksunlarına bir şeyler anlatmak zorunda değiliz. Durduğumuz yer bellidir, yönümüz bellidir. Yüreğimizin rengi de ülkümüzde, sevdamızda bellidir. Ateşi kıvılcım iken söndürmeli ki, dostlukları yakmasın. Bu itibarla örtmek bize düşen sorumluluktur. Kucaklamak boynumuzun borcudur. Rabbim nasip ederse gölge düşürmeden üyelerimizin sendikası olma kararlılığımızı, önce liyakat sonra hak söyleminin gerektirdiği iştiyakı, iştahı kararlılıkla sürdüreceğiz. Sayıyı güce tahvil eden ve güç algısını sayıdan alan sendikal azınlıklar haline gelmeyeceğiz. Hak olanı ifade etmek sayıdan münezzehtir. Binken söyleyebildiğimizi birken de söyleyebilme erdemi Birlik Eğitim-Sen ailesinin ortak şuurudur, ortak erdemidir.

Rabbim Türkiye’nin geleceği için mücadele eden eğitimci kardeşlerimizin yar ve yardımcıları olsun. Kazadan beladan her bir yüreği muhafaza etsin. Liyakat ve adalet temel düsturları olsun. Güç değil hak ve hakikat yollarına ışık tutsun. Gücün tutsağı olmaktan, kaba ve anlaşılmaz olmaktan, Yaradan her birimizi korusun. Yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Hayrın Başı Besmele

Birlik Eğitim-Sen Trabzon İl Temsilciliği tarafından başlatılan Çarşamba Sohbetlerinin ilki il binasında gerçekleştirildir. Trabzon Diva-Sen İl Yönetici Yardımcısı Uğur Demirci’nin Kur’an tilaveti ile başlayan program Fatiha suresi ve meali üzerine konuşmalar yapılarak devam etti.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP