Uzman ve Başöğretmen Mağdurları İçin Mücadele Zamanı

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

 

Uzman ve Başöğretmen Mağdurları İçin Mücadele Zamanı
Birlik Eğitim Sen Konya İl Temsilcisi Nedim DENİZLİ uzman ve başöğretmenlik uygulamalarının oluşturduğu mağduriyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Sürece bakıldığında 2005 yılında öğretmen kariyer sınavı yapıldı. Sınava 7 yılını doldurmuş öğretmenlerin girebileceği hükmü vardı. Sınavdan 60 ve üzeri alanlar başarılı sayılacaktı. Sınavın iki yılda bir yapılması kararlaştırıldı. Uzman ve başöğretmenlik kadrolarına kontenjan konulması, kanundaki boşluktan dolayı 5 günle 30 günle sınava giremeyen birçok arkadaşımız mağdur oldu. 2005 tarihinden sonra mahkeme süreçleri başladı ve on yıldır sınav yapılmadı. Sınav öncesi yüksek lisans yapanlar uzman öğretmen oldu. Daha sonra yüksek lisans yapanlarda mahkeme kararlarıyla bu unvanı aldılar ancak 2013 yılında sınav sonrası yüksek lisans yapanların uzmanlıkları mahkeme kararıyla iptal edildi. Alınan kararlar, çıkarılan kanunlar sürekli mahkemelerden geri döndü.
 
Anayasa Mahkemesinin iptal kararından sonra bugüne kadar, Türkiye genelinde pek çok İdare Mahkemesi ile Danıştay İlgili Dairesince, “7 yıllık kıdem ve yüzde 20 kontenjan şartı iptal edildiğinden ve İdare tarafından da yeni düzenlemelerle mevzuattaki boşluk doldurulmadığından bu boşluk yargı içtihatlarıyla doldurmalı” şeklinde uzman öğretmenler lehine kararlar verilmiştir. Ta ki, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 28.03.2013 tarihli ve 2010/2397 E, 2013/1123 K. sayılı kararı ile yargının uzman öğretmenler lehine olan hükmü değişmiştir.
 
Milli Eğitim Bakanlığına Soruyoruz:
 
Milli Eğitim Bakanlığı 15 yılda bir kanun çıkaramayacak kadar aciz mi?
Bu mağduriyetlerin, adaletsizliğin kaldırılması için bir çalışma yapılıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER
Birliksen

Üniversite Kayıtları Başladı

Üniversite kayıtları 02.09.2013 tarihi itibari ile başlamıştır. 6 Eylül’de sona erecek olan üniversite kayıtları süresince üniversitelerin fakülte veya yüksekokul programlarından birine yerleşmeye hak kazanan adayların bireysel başvuru şeklinde gerekli evraklarla üniversitelere şahsen başvurmaları gerekiyor.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP

Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Akçaabat Koltuk Yıkama Yomra Koltuk Yıkama Şana Koltuk Yıkama Pelitli Koltuk Yıkama Kalkınma Koltuk Yıkama Konaklar Koltuk Yıkama Boztepe Koltuk Yıkama Çukurçayır Koltuk Yıkama Beşirli Koltuk Yıkama Yıldızlı Koltuk Yıkama Söğütlü Koltuk Yıkama Erdoğdu Koltuk Yıkama Soğuksu Koltuk Yıkama Yeşiltepe Koltuk Yıkama Bahçecik Koltuk Yıkama Akçaabat Yatak Yıkama Yomra Yatak Yıkama Şana Yatak Yıkama Pelitli Yatak Yıkama Kalkınma Yatak Yıkama Konaklar Yatak Yıkama Boztepe Yatak Yıkama Çukurçayır Yatak Yıkama Beşirli Yatak Yıkama Yıldızlı Yatak Yıkama Söğütlü Yatak Yıkama Erdoğdu Yatak Yıkama Soğuksu Yatak Yıkama Yeşiltepe Yatak Yıkama Bahçecik Yatak Yıkama