Sendikamızda ‘Bağlanma Hürriyeti’…

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

20151104_170510

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sendikamız Merkezinde yaklaşık on aydır öğrenci-eğitimci buluşmaları ile sürdürmekte olduğumuz Kitapla Buluşma Çalışmaları kapsamında bu hafta Fulya Bayraktar’a ait Bir Gabriel Marcel Okuması olarak Bağlanma Hürriyeti kitabı okunmaya başlandı. Kitapta Batı Felsefesinin genel kabullerinin çok ötesinde Marcel’de “bağlanma”; “ben”in, “sen” ile olan aracısız, dolaysız, içten ve sırlı ilişkisi anlatılmakta. “Mutlak Sen” konumundaki Tanrı’ya yükselişin başlangıç yeri tarif edilirken, Bir taraftan kişi için, “oluş” diğer taraftan ise, etik anlamda “güven”, “umut” ve bir “biz” oluşturma süreci anlatılmakta. Kitap ayrıca Aile, kardeşlik, toplum ve insaniyetin, “sır”lı bütünlüğü olarak tarif ettiği bağlanmayı farklı bir kültürde tarif ederek, bize aktarmaktadır.Batının, muhtelif pozitivizm tarzları, materyalizm ve analitik felsefenin etkisi altında olduğu bir dönemde Marcel; aşk, sadâkat, îman ve umutla varlık sırrı’na ulaştıran yolu hatırlattı. İnsanın bireysellikten ziyade birliktelikte hür olduğunu vurguladı. Varolmak bağlanmaktır derken, bizi bir Aşk Etiği’ne davet etti.

Sendikamızda bugüne kadar Aktif Okuma Çalışması Doğrultusunda İncelenen Kitaplar,

  1. Nurettin TOPÇU-Türkiyenin Maarif Davası
  2. Gorge ORWELL-Hayvan Çiftliği
  3. Necip Fazıl KISAKÜREK-Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu
  4. Ahmet Yüksel ÖZEMRE-Üsküdarda Bir Attar Dükkanı
  5. Necip Fazıl KISAKÜREK- Bir Adam Yaratmak20151104_17260320151104_170333  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SENDİKAMIZDAN
Birliksen

Mobbing

Literatürdeki ‘Mobbing’ kavramının çalışanlar tarafından bilinmediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Hem çalışanlar hem de yasalar mobbing uygulamaları ile ilgili gerekli tedbiri alma konusunda geç kalmış olsa da, ortada bir gerçek var ki ‘Mobbing’ çalışma hayatının içinde olup, her an karşı karşıya gelebileceğimiz bir olgu. Görmezden gelmek yerine ‘Nasıl önleyebiliriz?’ diye düşünmemiz gereken, çalışanlar ve yakınları üzerinde olumsuz etki oluşturan, çoğu zaman adı konmamış gerginliğin sebebi.

Devamını Oku »

Genel Başkanımızın Gaziantep ve Kahramanmaraş Programları

Genel Başkanımız Murat KARATAŞ bayram sonrası Gaziantep ve Kahramanmaraş’a sendikal faaliyetler çerçevesinde bir gezi düzenleyecek. 24 Ekim’de Gaziantep’te bulunacak olan Genel Başkan, burada üyelerimiz ile bir araya gelerek Gaziantep’te yapılacak olan teşkilatlanmaya yönelik çalışmalar yapacak.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP

Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Akçaabat Koltuk Yıkama Yomra Koltuk Yıkama Şana Koltuk Yıkama Pelitli Koltuk Yıkama Kalkınma Koltuk Yıkama Konaklar Koltuk Yıkama Boztepe Koltuk Yıkama Çukurçayır Koltuk Yıkama Beşirli Koltuk Yıkama Yıldızlı Koltuk Yıkama Söğütlü Koltuk Yıkama Erdoğdu Koltuk Yıkama Soğuksu Koltuk Yıkama Yeşiltepe Koltuk Yıkama Bahçecik Koltuk Yıkama Akçaabat Yatak Yıkama Yomra Yatak Yıkama Şana Yatak Yıkama Pelitli Yatak Yıkama Kalkınma Yatak Yıkama Konaklar Yatak Yıkama Boztepe Yatak Yıkama Çukurçayır Yatak Yıkama Beşirli Yatak Yıkama Yıldızlı Yatak Yıkama Söğütlü Yatak Yıkama Erdoğdu Yatak Yıkama Soğuksu Yatak Yıkama Yeşiltepe Yatak Yıkama Bahçecik Yatak Yıkama