Çin Müslümanlara zalimce davranıyor

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

cin-muslumanlara-zalimce-davraniyor-h1415906471

Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara uyguladığı zulümler giderek artıyor. Çin yönetimi Doğu Türkistan’da, 22 imama 5 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Geçtiğimiz günlerde de 12 Uygur’u idam eden Çin yönetiminin, Müslümanları terörist gibi gösterip batıda kamuoyu oluşturmaya çalışıldığı belirtildi. Doğu Türkistan Derneği Başkanı Hayrullah Efendigil, “İmamları tutuklayıp ağır hapisler vererek, bir gözdağı veriyorlar. Halkın dini yaşamasını, öğrenmesini kısıtlamaya çalışıyorlar” dedi.

TOPLUMU BİLİNÇLENDİREN İMAMLARI TUTUKLADILAR

Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara uyguladığı baskıların her geçen gün arttığını belirten Doğu Türkistan Derneği Başkanı Hayrullah Efendigil, “İmam demek, milleti dini yönden bilinçlendiren kişi demek. Bunlar insanlara dini, İslam’ı anlatıyorlar. Bu da buradaki yönetimin hoşuna gitmiyor ve yaptırım uyguluyorlar. Buradaki bazı bölgelerde dini özgürlüklerini yaşamak için Müslümanlar, pasif direnişe geçtiler. Hükümet yetkilileri ile görüşmek istediler. Bunun üzerine üzerlerine ateş açıldı. Şimdi de imamları tutuklayıp, ağır hapisler vererek, bize gözdağı veriyorlar. Halkın dini yaşamasını, öğrenmesini kısıtlamaya çalışıyorlar. İnsanların dini özgürlüğünü ellerinden alıyorlar. Burada çok büyük kışkırtma var. Doğu Türkistan’daki Müslümanları, ‘İslami terör’ gibi göstermek istiyorlar. ‘Aşırı dinci’ gösterip. batılı ülkelerde kamuoyu oluşturmak istiyorlar” diye konuştu.

KEYFİ İDAM CEZALARI VERİLİYOR

Geçtiğimiz günlerde 27 Uygur’a idam cezası verildiğini de söyleyen Hayrullah Efendigil, “Bunlardan 12’si idam edildi, 15’i 2015’e ertelendi. Ramazan’da oruç tutma yasağı komple Doğu Türkistan’da devlet dairesinde çalışanlar ve öğrenciler üzerinde çok baskıcı bir şekilde uygulandı. Kontrol etmek için öğleyin yemek yedirdiler, su içirdiler. Yemeyen, içmeyenler fişlendiler. Bunlar yıllardır devam ediyordu, ama basına bu kadar yansımıyordu” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ney Kursu Devam Ediyor…

Birlik Eğitim-Sen Trabzon İl Temsilciliği Sendikamız Sosyal Faaliyetleri kapsamında Trabzon’daki üyelerimize ve üye yakınlarına yönelik başlatmış olduğu “NEY KURSU” devam etmektedir .

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP