Cevher Dudayev

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

15 Nisan 1944 – 21 Nisan 1996

Çeçenistan’ı özgürlüğüne  kavuşturan Cevher Dudayev, Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. 23 Şubat 1944’te Sibirya’ ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında henüz, annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.

Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini Sibirya’ da tamamladı. 1962 yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu’ ndan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu’ ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi’ni de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis unvanını kazandı. SSCB hükümeti tarafından kendisine  12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde stratejik Hava Kuvvetleri’ nde tümen komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

1989′ da Estonya’ da stratejik Hava Kuvvetleri filoları komutanlığında görev yaparken Baltık Ülkeleri’ nde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova’ dan emir aldı. Ancak bu emri yerine getirmedi ve adı isyancı generale çıktı. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev, ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni’ ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu “isyancı” komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi.

Kasım 1990’da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı’na davet edildi ve sonradan “Çeçen Milli Kongresi” adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.

19-21 Ağustos 1991’de Gorbaçov’ a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Sonrasında, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti’ ni düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991′ de yapılan seçimlerde %85 oranında oy alarak Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçildi.

Cevher Dudayev, Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’ a karşı başlattığı askeri harekete karşı halkına “Cihad” emrini verdi. Böylece Çeçenistan karşı saldırılara geçti. Dudayev’ in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden bağımsızlık mücadelesi verdi.

Cevher Dudayev 21 Nisan 1996’da bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Şehadetinin 17. yıl dönümünde Cevher Dudayev’ i saygı ve rahmetle anıyoruz.

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP