BES’e yüzde 25 devlet katkısı

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

1 Ocak’ta uygulamaya giren yasa ile vergi mükellefi olsun ya da olmasın 18 yaşını aşanlar BES yaptırabiliyor. Sistem, birikimleri bulunanlara da yüzde 25 devlet katkısı sunuyor.

Yeni BES, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın konuk olduğu basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Recep Koçak ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı Selamet Yazıcı da katıldı.

Şu hali ile sisteme vergi mükellefi olsun ya da olmasın 18 yaşını aşanlar dahil olabiliyor. Eski sistem vergi mükelleflerini kapsıyordu. Bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyenler, belirlenen limitler dâhilinde devlet katkısından yararlanabiliyor. Sisteme her ay yatırılan her 100 lira için devlet 25 lira katkıda bulunuyor. Katkı payı ilgili seneye dair brüt asgari ücret tutarının toplamı ile sınırlı olmak kaydıyla yüzde 25’i devlet desteği olarak belirleniyor. Devlet katkısı tutarı ilgili seneye dair brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçmeyecek. Limit hesabı katılımcı temelinde yapılacak.

Katkı ödenen paylardan otomatik olarak belirleniyor, katılımcının herhangi bir beyanı ya da bildirimi aranıyor. Burada yürütme organı Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM). Müsteşarlık tarafından EGM’ye, EGM tarafından da sözleşmenin bulunduğu emeklilik şirketine iletilen devlet katkısı tutarı, şirket tarafından sözleşmenin kapsamındaki devlet katkısı hesabına aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okul Ziyaretleri Devam Ediyor

Genel Başkanımız Murat Karataş devam eden okul ziyaretleri kapsamında dün Trabzon Gülbahar Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret etti. Genel Başkan Murat Karataş ile beraberindeki Yönetim Kurulu üyesi Muhittin Akdeniz, Trabzon İl Temsilcimiz Metin Ata ve üyemiz Sezgin Usta’nın gerçekleştirdikleri ziyarette okul müdürü Turan Atalar ve okul öğretmenleri ile görüşüldü.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP

Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Akçaabat Koltuk Yıkama Yomra Koltuk Yıkama Şana Koltuk Yıkama Pelitli Koltuk Yıkama Kalkınma Koltuk Yıkama Konaklar Koltuk Yıkama Boztepe Koltuk Yıkama Çukurçayır Koltuk Yıkama Beşirli Koltuk Yıkama Yıldızlı Koltuk Yıkama Söğütlü Koltuk Yıkama Erdoğdu Koltuk Yıkama Soğuksu Koltuk Yıkama Yeşiltepe Koltuk Yıkama Bahçecik Koltuk Yıkama Akçaabat Yatak Yıkama Yomra Yatak Yıkama Şana Yatak Yıkama Pelitli Yatak Yıkama Kalkınma Yatak Yıkama Konaklar Yatak Yıkama Boztepe Yatak Yıkama Çukurçayır Yatak Yıkama Beşirli Yatak Yıkama Yıldızlı Yatak Yıkama Söğütlü Yatak Yıkama Erdoğdu Yatak Yıkama Soğuksu Yatak Yıkama Yeşiltepe Yatak Yıkama Bahçecik Yatak Yıkama