BES’e yüzde 25 devlet katkısı

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

1 Ocak’ta uygulamaya giren yasa ile vergi mükellefi olsun ya da olmasın 18 yaşını aşanlar BES yaptırabiliyor. Sistem, birikimleri bulunanlara da yüzde 25 devlet katkısı sunuyor.

Yeni BES, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın konuk olduğu basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Recep Koçak ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı Selamet Yazıcı da katıldı.

Şu hali ile sisteme vergi mükellefi olsun ya da olmasın 18 yaşını aşanlar dahil olabiliyor. Eski sistem vergi mükelleflerini kapsıyordu. Bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyenler, belirlenen limitler dâhilinde devlet katkısından yararlanabiliyor. Sisteme her ay yatırılan her 100 lira için devlet 25 lira katkıda bulunuyor. Katkı payı ilgili seneye dair brüt asgari ücret tutarının toplamı ile sınırlı olmak kaydıyla yüzde 25’i devlet desteği olarak belirleniyor. Devlet katkısı tutarı ilgili seneye dair brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçmeyecek. Limit hesabı katılımcı temelinde yapılacak.

Katkı ödenen paylardan otomatik olarak belirleniyor, katılımcının herhangi bir beyanı ya da bildirimi aranıyor. Burada yürütme organı Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM). Müsteşarlık tarafından EGM’ye, EGM tarafından da sözleşmenin bulunduğu emeklilik şirketine iletilen devlet katkısı tutarı, şirket tarafından sözleşmenin kapsamındaki devlet katkısı hesabına aktarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP