SINAVLA UZMAN ÖĞRETMENLİK ve İPTAL DAVASI

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

İlk defa 2005 yılında 5204 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu çerçevesinde hazırlanan öğretmenlik kariyer sisteminin uygulaması, uzmanlık hakkı elde edenlerin bir bölümü için yürürlük kazanmış olsa da, on binlerce öğretmenin mağduriyetine, binlerce idari dava dosyası ile sistemin tıkanmasına ve hukuki alt yapı yetersizliğinden ötürü mevzunun rafa kalkmasına sebep olmuş. Gelişimi destekleyen, öğretmenlik mesleğini önceleyen bir anlayışla adım atılmış olsa bile geriye hezeyanı, öfkesi, anlamsızlığı galip ‘kötü uygulama örneği’ kalmış….

Şimdilerde çiçeği burnunda ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayandırılarak yazılan ‘Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliğinin’ öngördüğü sınav düzenlemesini, geçmişten ders alınmadığının açık beyanı olarak değerlendirmekteyiz. Sadece öğretmenler tarafından değil, öğrenciler ve veliler açısından da yakinen takip edilmekte olan uzmanlık sürecinin, tecrübe ve branşlara özel hazırlanmış hizmetçi etkinliklerle sağlanmasını, yapılması planlanan ve yeni mağduriyetlerin kaynağını oluşturacak olan sınavlara tercih edilmesinin önemli olduğunu değerlendirmekteyiz.

Yalın yönetim anlayışının ve dijitalleşmenin bürokratik süreçlerde sistemin angaryalardan arınmasına destek olduğuna şahitken, öğretmenler tarafından geçmişte yapılan komisyon üyelikleri, zümre etkinlikleri gibi görevlerin evrak üzerinden talep edilmesini de izahı güç bir angarya olarak düşünmekteyiz.

Bunlara ek olarak ilgili kanunda tarif edilen öğretmenlik mesleğinin, bakanlık tarafından her yıl talep edilen ücretli öğretmenleri göz ardı bir yana, sözüm ona sınav sürecindeki yıl şartının oluşmasında hesaba dahi katılmamasını bir hezeyan olarak görüyoruz.

Birlik Eğitim Sendikası olarak ana başlıklar altında özetlediğimiz hususların okullarımızda iç huzuru ve eşit işe eşit ücret dengesini bozacağını öngörüyor, yönetmeliğin iptali konusunda dava dosyasının hazırlandığını üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SENDİKAMIZDAN
Birliksen

Ne Sihirdir Ne Keramet El Çabukluğu Marifet

Türkiye’de kamu sendikacılığının geldiği pespaye tablo her kesimin tekraren düşünmesi gereken bir görüntü haline dönüştü. Bağlantılı ve bağımlı sendikacılığın maliyetine ne kadar daha dayanır bu sistem? Daha ne kadar yandaş pazarlığına maruz kalır kamu çalışanları? Daha ne kadar devletin kaynakları heba olur? “Bana sendikanı söyle sana partini söyleyeyim” anlayışı ne zaman son bulur?

Devamını Oku »
SENDİKAMIZDAN
Birliksen

Birlik Eğitim-Sen Genel Sekreteri Fatih Yalçın’dan Genel Kurul Konuşması

Genel Kurul açılış konuşmalarında söz alan Genel Sekreter Fatih Yalçın “Sendikacılığı daima bir hak arayışı olarak görmedik. Önce kendimizi düzelttikten sonra arkadaşlarımızın hak arayışlarını daha iyi yapabileceğiz.” diyerek sendikal mücadelede şahsi eksiklikler giderilerek yapılacak bir mücadelenin daha etkin ve daha anlamlı olacağını ifade etti.

Devamını Oku »

Acil Şifa Diliyoruz

Birlik Eğitim-Sen ailesi olarak iki ayı aşkın bir süredir hastanede yatmakta olan Elazığ İl Temsilcimiz Yrd.Doç.Dr.Enver DEMİRPOLAT’ın babası Hıdır DEMİRPOLAT’a Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP

Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Akçaabat Koltuk Yıkama Yomra Koltuk Yıkama Şana Koltuk Yıkama Pelitli Koltuk Yıkama Kalkınma Koltuk Yıkama Konaklar Koltuk Yıkama Boztepe Koltuk Yıkama Çukurçayır Koltuk Yıkama Beşirli Koltuk Yıkama Yıldızlı Koltuk Yıkama Söğütlü Koltuk Yıkama Erdoğdu Koltuk Yıkama Soğuksu Koltuk Yıkama Yeşiltepe Koltuk Yıkama Bahçecik Koltuk Yıkama Akçaabat Yatak Yıkama Yomra Yatak Yıkama Şana Yatak Yıkama Pelitli Yatak Yıkama Kalkınma Yatak Yıkama Konaklar Yatak Yıkama Boztepe Yatak Yıkama Çukurçayır Yatak Yıkama Beşirli Yatak Yıkama Yıldızlı Yatak Yıkama Söğütlü Yatak Yıkama Erdoğdu Yatak Yıkama Soğuksu Yatak Yıkama Yeşiltepe Yatak Yıkama Bahçecik Yatak Yıkama