Sendika Mı Olacağız, Yoksa Siyasi Partilerin Memur Kolları Mı Olacağız?

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

Yeni Tasarım

20 Şubat 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonun! düzenlemiş olduğu etkinlikteki konuşması esnasında ortaya çıkan manzara kamu sendikacılığının ve sivil toplumun geldiği ibretlik durumu gözler önüne sermiştir. Sendikaların siyasetle yaşadığı bu ilişki yumağını kabul etmek mümkün değildir. İktidarlara rağmen yapılması gerek sendikacılığın eserine bile rastlanmayan dünkü program Türkiye’de kamu sendikacılığının resmi olarak değilse bile fiili olarak fetret dönemine girdiğinin açık bir nişanesidir. Başbakanın, Türkiye’nin her hangi bir sivil toplum kuruluşunun genel kurulunda veya düzenlemiş olduğu bir etkinlikte konuşma iradesi mutlaka vardır. Ancak dün yaşananlar bir sivil toplum kuruluşunun etkinliğinden ziyade bir siyasi partinin memur kollarının etkinliği niteliğindeydi. Algı üzerine örülü Türkiye gerçeğinde gördüklerimiz ve verilmek istenen mesaj cümlelerin çok ötesine işaret etti. Konuşulanlar başka, görüntü başka idi. Ve bu görüntü sendikaların geleceği ile ilgili açık mesajlar verdi. Açık ve acı mesajlar…

Birlik Eğitim-Sen olarak her daim zikrettiğimiz malum olanın ilan edilişiydi. Türkiye’de işçi sendikaları ile birlikte içi oyulan kıymetsizleştirilen sendika kavramının kamu sendikacılığı ile büsbütün hükmünü yitirmesiydi. Kamu sendikacılığının bitişinin habercisiydi.

 

Öz cümle ile Birlik Eğitim-Sen olarak siyasetin gölgesinde olan sendikacılığın her türüne karşı olduğumuzu ifade ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SENDİKAMIZDAN
Birliksen

Toplu Sözleşme Primleri Kaldırılmalı

Devlet tarafından sendika üyelerine geri ödenen, bordrolarda Toplu Sözleşme Primi olarak yer alan 45 TL’lik sendika kesinti geri ödemelerinin kaldırılması hususunu daha önce dile getirmiştik.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP