105362

Trabzon İl Temsilcisi Ramazan İNAL yaklaşmakta olan seçimler ve seçimlerde aday olmak isteyen kamu çalışanlarının durumları ile ilgili bir değerlendirmede bulunmuştur. Sayın İNAL açıklamalarında seçimlerde aday olmak isteyen kamu çalışanlarının istifa etmesinin anlamsız olduğunu ifade etmiştir. 

Başbakan Cumhurbaşkanı olmak istediğinde istifa etmiyor. Milletvekilleri Belediye Başkanı olmak istediklerinde istifa etmiyor. Anadolu’nun yüreğinden meclise gitmek isteyen, Belediye Başkanı olarak hizmet etmek isteyen çalışan memurlar niçin istifa dayatması ile karşı karşıya bırakılıyor. Ne oluyor memur istifa ettiğinde beli bükülüyor. Bir de kazanamadığında toparlanması ayları buluyor. Yani devlete zeval mi geliyor.

Bakanların belediye başkanlığına adaylık iradelerini koyduklarında istifa etmelerine gerek yoktur iradesi konulabiliyorsa, Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için Başbakanın istifa etmemesi devlete zeval getirmiyorsa pek ala devlet memurları da siyaseten aday olmak istediklerinde istifa etmesi gerekmiyor. Sizler siyaseti gençleştirip yaygınlaştırmak isterken olması gerekenin devlet memurlarının önünün açılmasıdır. Bu irade devlete gölge düşürmeyecek,  kamu çalışanlarının siyaset kurumuna katkısını arttıracaktır. Kamu çalışanları siyaseten aday olmak istediklerinde karşı karşıya kaldıkları bu sorun, izin haklarının kullanılması yolu ile aşılabilir. Milletvekili ya da belediye başkanı olmak isteyen kamu çalışanları, talip oldukları makama milletin reyi ile ulaşırlarsa yeni görevlerine başlar. Aksi halde mevcut görev yerlerinde kaldıkları pozisyondan devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir