Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Basın Açıklaması

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

 Milli Eğitim Bakanlığı’ nın 01.07.2013 tarihli basın açıklaması aşağıdadır. Bakanlığın basın açıklamasına      http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=10344 adresinden de ulaşabilirsiniz.

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

01.07.2013

BASIN AÇIKLAMASI

Bugünlerde ulusal basında yer alan “60-66 aylık öğrencilerin okula başlamasına ilişkin yeni bir uygulamanın getirileceği” yönündeki yanıltıcı haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, 4+4+4 eğitim sistemi Türkiye’deki zorunlu eğitim süresinin AB ve OECD ülkelerinin ortalamasına yükseltilmesi ve öğrencilerin daha nitelikli eğitim ortamına kavuşması temel amacıyla oluşturulmuştur. İlk olarak 2012-2013 eğitim – öğretim yılında yürürlüğe sokulan 4+4+4 eğitim sistemi, geride bıraktığımız eğitim yılı içinde, başta okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere, tüm Bakanlık personeli tarafından büyük bir kararlılıkla ve fedakârlıkla uygulanmış; gerek nicel gerekse nitel göstergeler açısından büyük başarılar sağlanmıştır.

Söz konusu eğitim – öğretim yılı boyunca, bilimsel yöntemlere uygun olarak hazırlanan ve uygulamadan kaynaklanan aksaklıkları gidermeye yönelik tedbirleri içeren kurumsal değerlendirmeler yapılmış, ihtiyaç duyulan alanlarla ya da tespit edilen eksikliklerle ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda, sınıflarda farklı ay gruplarından çocukların bir arada olmasının yaratabileceği olası sorunların önüne geçmek amacıyla, fiziki mekânı uygun olan okullarda yaş gruplarına göre sınıflar oluşturulmuştur.

Yeni sistemde, okula başlayan 60-66 aylık yaş grubuna göre özelleştirilmiş yöntemler uygulanmış ve çocukların okula daha rahat bir şekilde adapte olmalarını sağlamak üzere “uyum ve hazırlık materyalleri” geliştirilmiştir. Öğrencilerin bir oyun ortamında ve eğlenceli bir şekilde okula adaptasyonlarını hedefleyen bu materyaller, okulun ilk üç ayı boyunca çocukların okullardaki akademik eğitime hazırlanmalarını sağlamıştır.

Bu gerçekler ışığında, eğitim alanının çağdaş değerlere ve bilimsel ölçütlere uygun olarak yeniden ve daha güçlü bir biçimde organize edilmesine ilişkin 4+4+4 eğitim sistemi ile 60-66 aylık öğrencilerin okula devamlılığının sağlanmasına yönelik uygulama, bundan sonraki eğitim öğretim dönemlerinde de aynı kararlılıkla sürdürülecek olup, Bakanlığımızın gündeminde söz konusu sistemden uzaklaşma veya geriye dönüş anlamına gelebilecek bir çalışma veya düzenleme bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SENDİKAMIZDAN
Birliksen

Mobbing

Literatürdeki ‘Mobbing’ kavramının çalışanlar tarafından bilinmediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Hem çalışanlar hem de yasalar mobbing uygulamaları ile ilgili gerekli tedbiri alma konusunda geç kalmış olsa da, ortada bir gerçek var ki ‘Mobbing’ çalışma hayatının içinde olup, her an karşı karşıya gelebileceğimiz bir olgu. Görmezden gelmek yerine ‘Nasıl önleyebiliriz?’ diye düşünmemiz gereken, çalışanlar ve yakınları üzerinde olumsuz etki oluşturan, çoğu zaman adı konmamış gerginliğin sebebi.

Devamını Oku »

İstanbul’un Fethi’nin 563. Yıl Dönümü

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Hadisine mazhar olabilmek ve İslâm’ın Şanlı sancağını İstanbul’un burçlarında dalgalandırabilmek için Fatih Sultan Mehmed’in  liderliğinde verilen şanlı mücadelenin ve gerçekleştirilen Fethin bugün 561. yıl dönümü.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP