İsrail Askerleri Mescid-i Aksa’yı Tarumar Etti

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

kds

İsrail askerleri Mescid-i Aksa’yaMüslümanların girişlerini yasakladıktan sonra, mabedi bastı.

İsrail askerleri Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya girdi. 10 İsrail askeri, üniformalarıyla Magrip Kapısını kullanarak, Haremüşerif içindeki Mescid-i Aksa’ya girdi.

İsrail askerleri Mescid-i Aksa’yı bastı. Gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldıran İsrail, 1967’den bu yana, askerler postallarıyla Aksa’nın mihrabını çiğneyip tahrip ettiler. İsrail askerlerinin Kuran’ı Kerimleri yerlere attıkları da fotoğraflarda görülüyor.

Mescid-i Aksa’nın tekrar ziyaretçilere kapatmasının ardından içeri girmek isteyen Filistinlilere İsrail askerleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

4 FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa baskınında çıkan olaylarda 4 Filistinlinin gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail polisinin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapılan açıklamada, aralarında Mescid-i Aksa muhafızlarından bir kişi ve “polislere taş atan gençlerin” bulunduğu 4 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.

SALDIRIYA TEPKİ GÖSTERDİĞİ İÇİN MÜDAHALE EDİLDİ

Görgü tanıkları da gözaltına alınan Aksa muhafızının Tarık el-Heşlemun olduğu ve İsrail askerlerinin Mescid’deki saldırılarına tepki gösterdiği için gözaltına alındığını kaydetti.

Ürdün’ün İslami Vakıflar Dairesi’ne bağlı 170 muhafız dönüşümlü olarak Mescid-i Aksa’nın kapılarında görev yapıyor.

1 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Kudüs’te İsraililerin üzerine aracını sürdüğü iddia edilen bir Filistinlinin polis tarafından vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları konusunda uyarılarda bulundu.

11kudus

“AKSA TEHLİKE ALTINDA”

Heniyye, Gazze’de düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’nın tehlike altında olduğunu ifade ederek, “Aksa’nın zaman ve mekansal bölünmesi sorunu, Filistin meselesini tasfiye edecek olan Aksa’yı yıkım çalışmalarını aştı” dedi.

“SÜLEYMAN MABEDİNİ İNŞA EDİYORLAR

İsrail’in Aksa’nın temelinde ve çevresinde yürüttüğü kazı çalışmalarına dikkati çeken Heniyye, “Uzmanlar, yakınlarından ses hızını aşan 20 uçağın geçmesi halinde Aksa’nın yıkılacağını ifade ediyor. Onun yerine iddia ettikleri Süleyman Mabedi’ni inşa ediyorlar” diye konuştu.

Heniyye, Arap Birliği’ne, Kudüs’ü müdafaa edecek İslami, ulusal ve stratejik bir plan yapılması ile Filistin halkına maddi ve manevi destek olması çağrısında bulundu.

BALFOUR DEKLARASYONU’NA DEĞİNDİ

Heniyye konuşmasında ayrıca 97. yıl dönümü münasebetiyle Balfour Deklarasyonu’na da değinerek, “Filistin halkının, Filistin dışında başka bir toprağı yok. Bu halk, Filistin meselesinin tasfiyesi kapsamında yürütülen hiçbir projeyi kabul etmeyecektir. İngiltere’nin deklarasyon konusundaki yasal ve ahlaki sorumluluğunun yanı sıra onlarca yıldır sebep olduğu trajedileri üstlenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

BALFOUR DEKLARASYONU NEDİR?

İngiliz savaş kabinesinde Dışişleri Bakanı olan Arthur Balfour, 2 Kasım 1917’de, dönemin önde gelen Siyonist liderlerinden Lord Rothschild’e gönderdiği mektupta, Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirmiş, söz konusu deklarasyon daha sonra Fransa, İtalya ve ABD’nin de desteğini almıştı.

kudusss

1448

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP