Birlik Eğitim-Sen Burs Organizasyonu kapsamında basın toplantısı düzenleyen Erzurum İl Temsilcisi Kenan ÖZER burs ve toplu sözleşme primlerine dair Pusula Gazetesi ve Kardelen TV’ye konuştu. Erzurum İl Temsilcisi Kenan ÖZER’in yanı sıra Birlik Eğitim-Sen Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Dayapoğlu ve Tüm Memur-Sen Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Osman Temel de basın toplantısında yer aldılar. Basın toplantısını Pusula Gazetesi şu şekilde aktardı:

1390061734_nce_Liyakat_Sonra_Hak_3

Tüm Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Birlik Eğitim Sen toplu sözleşme primlerinin kaldırılması ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Tüm Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Osman Temel sendikaların bağımsız olması gerektiğini, hiçbir siyasi kuruma bağlı olmaması taraftarı olduklarını ifade etti. Bu sözlerin ardından konuşmasını yapan Birlik Eğitim Sen İl Temsilcisi Kenan Özer ise ‘Önce Liyakat Sonra Hak’ ilkesi ile yola çıktıklarını, Tüm Memur Sen konfederasyonu üyesi Birlik Eğitim-Sen Türkiye de kamu sendikacılık sisteminin sivil hassasiyetlerini muhafaza etmediklerini söyledi. Sistemin çözdüğünden çok sorun üreterek millete dair sağlıklı bir anlayış işlemediğini belirten Özer, “’Önce Liyakat Sonra Hak’ ilkesi gereğince sendikal mücadelesine 25 Mart 2010’da başlayan ve 22 Aralık 2013 tarihinde 2. Olağan Kongresini yaparak yoluna devam konusunda irade koyan Tüm-Memur Sen Konfederasyonu üyesi Birlik Eğitim-Sen Türkiye’de  kamu sendikacılık sisteminin sivil hassasiyetlerini muhafaza etmediğini, sistemin çözdüğünden çok sorun üreterek millete dair sağlıklı bir anlayışla işlemediğini düşünmektedir. Bu çerçevede özellikle uluslararası algıda yer bulsa da ülkemizdeki kamu sendikacılığında sözüm ona sivilleşme adına ödenen Toplu Sözleşme Primlerinin bırakın sivilleşmeyi, sivilleşmenin önünde engel olduğunu görmekteyiz. Sivilleşmenin önüne çekilmiş ve sendikalarla üyeleri arasında engel oluşturan Toplu Sözleşme Primlerinin kaldırılmasını her fırsatta, her ortamda söyleyen Birlik Eğitim-Sen, kişiliği ve gayesi çerçevesinde şimdilik 100 üye gönüllüsünün ve süreci anlamlı olarak düşünenlerin iradeleri ile Ocak 2014 ve Nisan 2014 aylarında maaşlara yansıtılacak Toplu Sözleşme Primlerini kabul etmeyerek adı geçen primi, toplumsal hassasiyetleri de dikkate alarak Eğitim Gönüllüğü Organizasyonu olan BES BURS Hizmetlerine aktaracaktır” dedi.

Kenan Özer, Milli Eğitim Bakanlığında birçok sorun ve sıkıntının olduğunu, bunların dile getirilmediğini belirterek sadece öğretmenlere yapılan zamların konuşulduğunu söyledi. Özer, “Milli Eğitim Bakanlığının birçok sorunu var ancak bunlar konuşulmuyor. Sadece konuşulan kısım öğretmenlerin maaşlarına yapılan zamlar. Şunu söyleyebiliriz ki öğretmenlerin ek derslerine zam yapılmadı.” şeklinde konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir