NÖBET ÇİLESİ BİTECEK!!!

Paylaşmak İster misiniz?

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş

Yorum Yapabilirsiniz

logo tasarım

Sendikamızın düzenlediği toplantıda sendika yöneticileri ile bir araya gelen sendikamız Genel Başkanı Murat KARATAŞ eğitim camiasının sorunları ile ilgili olarak, binlerce öğretmeni ilgilendiren nöbet hizmetlerine yönelik düşüncelerini paylaştı. KARATAŞ konu ile ilgili olarak  bir yönetmelik ilmeği ile tutundurulmaya ve uygulanmaya çalışılan, zaman zaman kurum amirleri tarafından baskı ve tehdit unsuru olarak görülen, motive edici unsuru olmayan nöbet hizmetlerinin acilen düzenlenmesi gerekliliğinin altını çizdi. “Nöbet hizmetleri anayasada yasaklanmış haliyle çalışanlara yüklenilmiş angarya mıdır? Yoksa ders verme sorumluluğu ağırlığında bir görev midir? Bunun anlaşılır bir biçimde ve hukuki bir temelde bu hizmetleri yapmak durumunda bırakılan arkadaşlarımıza ve kamuoyuna izahının yapılması gerekmektedir. Bu hizmetlerle öğretmen arkadaşlarımıza yüklenilen sorumluluk tarifi, yerine getirilmezse derse girilmemiş gibi işlem yapılacağına dair ifade ile orta öğretim kurumları yönetmeliğinde seslendiriliyor. Bu yönetmelik hangi yasaya, dahası anayasanın hangi maddesine dayanıyor. Bu düzenlemenin yetersizliği bir yana çift yönlü olması bir zorunluluktur. Bizler ders dışı nöbet sürecinin aslında görevi ders vermek olan öğretmenlerimiz tarafından tutulmaması gereğini ifade ederken bunun mevcut şartlarda mümkün olamayacağı gerçeği ile dersle eşdeğer tutulduğuna yönelik yönetmelik uyarınca ders ücreti ile angaryadan kurtarılması gereğini ifade ediyoruz”. Üniversitelerde buna benzer sorunların var olduğunu ifade eden Karataş, “Üniversitelerde de sınav ve bütünleme dönemlerinde öğretim elemanları ve araştırma görevlileri yapmış oldukları sınavlardan ve gözetmenliklerinden dolayı herhangi bir ücret alamamaktadırlar. Bu dönemlerde ders hizmetleri de yapılmadığından üniversite çalışanları açısından mağduriyet oluşmaktadır. Bu mağduriyetin çözümüne yönelik adımları da takip edeceğiz” dedi.

İş yeri baskısına dair sorular üzerine “Çalışanın kendini boşlukta hissetmesine ve kurumsal aidiyetinin kopmasına sebep olan, iş yerine karşı güvenini sarsan, kendini yalnızlaştıran, motivasyonunu körelten ve onu yapıcı olmaktan uzaklaştıran baskının adı olarak tarif edilebilecek mobbingin yöneticiler tarafından bile derinliğinin ve işyerine maliyetinin bilinmeden gerçekleştirildiğini söyleyen Karataş,  Mobbing iş verimliliğini yok etmekte, çalışanları sadece ücrete yönelik bir iş bağlılığına itmektedir. Psikolojik baskı olarak da adlandırılan bu kavramın muhatapları çoğu kez üzerine uygulanan baskının hukuki bir sonucu olup olmadığını bilmemekte, sessiz kalmayı tercih etmektedir. Bizler eğitim kurumlarında bu nevi uygulamaların olmasını asla arzu etmiyoruz. Ancak mağdur üretebilecek durumları da takip etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÖŞE YAZARLARI
Birliksen

Millet 28 Şubat’ın Neresinde

Tam on beş yıl önce bugün Türk siyasi hayatı kökleri Osmanlı’ya kadar uzanan bir geleneğin uzantısı olan gayr-ı meşru bir hamleyle travmatik bir müdahaleyle karşı karşıya kaldı.

Devamını Oku »

Sırada Stajyer Öğretmenler mi Var?

Bizler eğitim camiası olarak Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu mülakat ve performans değerlendirmesi kararını AŞAĞILAYICI buluyor ve Sayın Başbakan Davutoğlu’nun LİYAKAT açıklamasıyla uzaktan yakından alakası olmadığını vurgulamak istiyoruz. Yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, bunun yerine kaliteli öğretmen yetiştirme adına, öğretmen yetiştirme sisteminin gözden geçirilerek düzenlenmesini talep ediyoruz.

Devamını Oku »

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP