Herkes İşine Değil Herkes İçine Baksın!

murat-hocaKoltuklarınızın rahatlığı kadar vicdanlarınızı da rahat hissediyorsanız bu sözler size beyler!.. Bey diye geçinenler. Kendinden olmayanı içine sindiremeyenler. Milletin yetkisini alırken rengini ayırt etmeyen ve ancak dağıtırken hissesini, ceketini çıkar da gel diyen beyler. Haydi, bir daha söyleyin. Güç isterken millet diyen sonra kendinden olmayanı zillet diye gören beyler.  Hani, aynı dağın yelesi idik. Hani aynı sudan içmiş idik. Hem yazımız hem kışımız ayrıymış, çok bilen beyler.

Memleketin okullarından haber alıyoruz. Duyguları ile davranışları, kalpleri ile akılları tutarsızlık limanına demirlemiş sayısız eğitimcimiz var diye. Duyuyoruz, müdür olmak için milli eğitim bakanlığının okullarında bir senli olmak şart diye. Vekillerde öyle diyormuş. İl başkanları da, İlçe başkanları da öyle diyor. Ya hu bunlar ne çok şey biliyor. İlla da eğitimli olsun diyor. Birli olsun diyor. Bizden olmayana tehdit var diyor. Bunlar Liyakati anlamsız görüyor, adaleti sözlüklere hapsediyor.  

İşitiyoruz sesin çeşidine, tonuna, tınısına tahammül edemeyen milletin vekillerini… Milletin vekili, milletin sendikası, milletin vakfı, milletin malı. Bu millet hangi millet ağalar beyler. Bunlar bizi sendikalarının oyuncağı olmaya çağırıyorlar. Bunlar itibarımızı onlara vereceğimiz gülücüklerin arkasında arıyorlar. Bunlar kaynağını Hak’tan almayan güç gösterileri ile sözüm ona sendikacılık yaparken,  dünyanın sonlanmayacağını düşünüyorlar. Yoksa yüreğinde öleceğiz ve yeniden dirileceğiz, yaptıklarımızdan imtihan edileceğiz ve kul hakkından çok çekeceğiz diyen vicdan sahipleri bu kabalık batağına düşmez. Bu itibarla yaptıkları sözüm ona sendikacılıklarını buruşturup çöp sepetine atıyorum. Dün geçti, dünün sendikacılığını yapanlar o günlerin mağlubu oldular ve bizlere kötü miras bıraktılar. Bugün ise sendikal iktidarın yaptıkları geleceğe dair yapılacak sendikacılığa kurşun sıkmaktadır. Kâğıt sendikacılığı ile varacakları menzil hüsran olacaktır. Şimdilerde yaptıkları, sendikaların iktidarlarla ilişkileri başlıklı araştırmalara malzeme olacaktır. Şimdilerde yaptıkları amaçlar araçları mubah kılar algısının bedeli olacaktır. Şimdilerde yaptıkları narsist, makyavelist kişilik tiplerine örnek olacaktır.

Önce liyakat sonra hak çizgisinin ışığında yürümekte kararlı olan sendikamız algı operasyonlarının tuzağına düşmeyecektir. Sistemden kaynaklı, insandan kaynaklı bütün olumsuzluklara rağmen Sendikamız kendi doğrularının mücadelesine davam etme kararlılığındadır.

Birlik Eğitim Sen önümüzdeki dönemde de BES BURS ile başlattığı eğitim gönüllülüğü çalışmalarına devam edecektir. 2013 ve 2014 yıllarında toplam burs sayımız otuz öğrenciyi bulmuştur. Eğitim dönemi içerisinde 7 ay olarak planlayıp uyguladığımız burslarımızın öğrencilere ulaştırılması sürecinde destek olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Hedefimiz 2015 de en az 40 öğrencimize burs sağlamaktır.

Birlik Eğitim Sen 2013 yılı sonunda gerçekleştirdiği kongresinde tüzüğüne eklediği proje çalışmaları kapsamında önümüzdeki dönemde ERASMUS PLUS ( Erasmus + ) başta olmak üzere İKG, TKDK, Kalkınma Ajansları projeleri üzerine çalışacaktır. Proje üreterek üyeleri ve yöneticilerinin yurt içi yurt dışı programlara katılması için enerjisini kullanacaktır. Vizyonu doğrultusunda üyelerimizi bu tür çalışma gruplarında görmek bizleri mutlu edecektir.

Birlik Eğitim Sen önümüzdeki dönemde eğitim kurumlarında iş güvenliği konusu başta olmak üzere eğitimci arkadaşlarımızın iş dışı eğitim faaliyetlerine destek olma kararlılığı göstererek ortaya çıkacak ihtiyaca gücü nispetinde sonuna kadar destek olacaktır. Bu konuda takımlar oluşturulması planlanmaktadır.

Birlik Eğitim Sen sayı sendikacılığı yapmayacak ama önümüzdeki dönemde hedef çizerek cemiyetçilik hakikati ile sendikal mücadelesine devam edecektir.

Birlik Eğitim Sen bir saniyesine bile hâkim olunamayan bu dünyada fırıldak olmayanların iradesi olmaya kararlıdır ve Allah’ın izni ile böyle kalacaktır. Birlik Eğitim Sen gaye insan ve ufuk peygamber çizgisinin mücadelesini, mazlumun yanında daima kararlılıkla diyenlerden olacaktır ve Allah’ın izni ile öyle kalacaktır. Birlik Eğitim Sen şirazesinden kaymış sendikacılığın üye iradesi ile tecelli ettirilecek bir mücadele olması gerekliliğinin idrakindedir ve Allah’ın izni ile öyle kalacaktır.

Tevekkeltü tealallah…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önce LİYAKAT, sonra HAK..!

GİRİŞ YAP